Fundamenty budynku powinny być właściwie zabezpieczone przez działaniem wilgoci oraz ewentualnym wyziębianiem. O izolacji fundamentów słyszały nawet osoby, które nie mają nic wspólnego z budownictwem. Mimo popularności tego terminu, nadal bywa on przyczyną niemałych wątpliwości. Wynika to z faktu, że spotkać się można z co najmniej kilkoma rodzajami izolacji. W dzisiejszym tekście dzielimy się garścią informacji, które sprawią, że zagadnienia związane z tą tematyką staną się nieco bardziej klarowne.
Fundament bez izolacji narażony jest na procesy niszczenia. Wilgoć lub woda z gruntu sprawia, że na fundament praktycznie bez przerwy działa proces korozji. Intensywność zjawiska przybiera na sile zimą, kiedy to woda zamarza. Jak łatwo się domyślić, izolacja jest niezbędna, jeśli fundament leży na terenie podmokłym. To dobry pomysł również wtedy, gdy grunt wokół budynku charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością (za taki grunt uznaje się np. żwir i piach).
O izolacji fundamentów warto jednak pomyśleć właściwie w każdej sytuacji, nie tylko w tych wcześniej wymienionych. Fundamenty stanowią podstawę domu, który, z kolei, zawsze wiąże się z niemałą inwestycją finansową. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby ten element konstrukcji był zabezpieczony w prawidłowy sposób.
Izolacja powłokowa służy zabezpieczeniu fundamentów, najczęściej przy użyciu mas asfaltowych dyspersyjnych. Nie tylko zabezpiecza przed wodą, ale też uszczelnia mikrorysy, które naturalnie powstają podczas „pracy” konstrukcji budynku. Wariant powłokowy trudno jest poddać ewentualnej wymianie. Z tego powodu szczególnie ważne jest wykorzystanie materiałów dobrej jakości, które skutecznie zapobiegają przenikaniu wód gruntowych do budynku. Jeśli izolacja została wykonana właściwie ochroni fundamenty przed zawilgoceniem w 100 procentach. Aby było to możliwe, podczas kładzenia izolacji należy zadbać o zachowanie ciągłości powłoki i dodatkowe zabezpieczenie przerw dylatacyjnych. Nie można zapomnieć również o zabezpieczeniach chroniących miejsca, w których koniec izolacji zbiega się z końcem płyty fundamentu; to ta przestrzeń jest bowiem najbardziej narażona na ewentualne przedostanie się wody,
Ten typ izolacji charakteryzuje się w wysoką odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Izolacje bezszwowe wybierane są również z uwagi na jeszcze jedną istotną właściwość – dobrze znoszą czynniki mechaniczne i w zetknięciu z nimi, na powierzchni izolacji nie powstają uszkodzenia.
Do stworzenia takiej ochrony fundamentu, wykorzystuje się modyfikowane masy bitumiczne o dużej elastyczności (dzięki temu można dowolnie ją kształtować i dopasowywać do powierzchni). Bezszwowość tej izolacji sprawia, że doskonale nadaje się do pokrycia fundamentów o bardziej skomplikowanym kształcie (np. na przejściach instalacyjnych).
Nierzadko można spotkać się z sytuacją, w której osoby posiadające tylko ogólną wiedzą o izolacji fundamentów, próbują wykonać ją na własną rękę. Chociaż taka opcja może wydawać się kusząca, należy pamiętać jednak, że ta warstwa ma chronić jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budowli. Technologia związania z izolacją fundamentów cały czas się zmienia, a udoskonalone rozwiązania pozwalają na lepsza ochronę. Taką wiedzą o sprawdzonych sposobach izolacji pochwalić się mogą jedynie specjaliści, którzy mają na tym polu spore doświadczenie oraz śledzą i rozumieją pojawiające się nowinki.
Aby profesjonalnie wykonać izolację fundamentów, niezbędne są również profesjonalne narzędzia. Jeśli nie mamy doświadczenia oraz właściwego wyposażenia, najlepszą opcją będzie zlecenie prac wyspecjalizowanej firmie. Podczas researchu warto zwrócić uwagę na dotychczasowe realizacje oraz sprawdzić, czy używane przez przedsiębiorstwo materiały mają odpowiednie certyfikaty.