Renowacja zabytków

Coraz chętniej i częściej właściciele zabytkowych obiektów starają się o to, aby zachować określony klimat danej budowli. Dbałość o szczegóły i zasady związane z prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, wymagają jednak określonej wiedzy oraz narzędzi. W tym celu niezbędna jest pomoc specjalistów, którzy zajmują się renowacją zabytków.

Dawne budynki, szczególnie duże gmachy użyteczności publicznej, były wykonywane przeważnie z cegły lub z kamienia. Pomimo tego, że materiały te są o wiele trwalsze, niż obecnie stosowane, z upływem lat zaczynają wymagać odpowiedniej renowacji. Największy i najczęstszy problem stanowi elewacja, która jest wizytówką każdego budynku. Aby zapobiegać powstawaniu nowych szkód, niezbędne są prace modernizacyjne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu.

Jakie usługi wykonywane są podczas renowacji zabytków?


Istnieje szereg działań, które można zrealizować w poszczególnych obiektach. Wszystko zależy od kondycji danego budynku. Wśród najpopularniejszych działań dotyczących renowacji zabytków z pewnością warto wyróżnić następujące prace:

  • konserwacja elewacji kamiennej lub ceglanej;
  • konserwacja konstrukcji drewnianych;
  • rekonstrukcja detali sztukatorskich, co jest niezwykle istotne przede wszystkim, gdy chcą Państwo zachować oryginalne zdobienia;
  • konserwacja detali kamiennych, które występują na wielu budynkach.

Na skutek zaniedbań, zmiennej pogody lub upływu czasu, wiele obiektów jest zabrudzonych, co przekłada się na duże braki estetyczne. W takich sytuacjach z pewnością niezbędne będą prace konserwatorskie, które pomogą oczyścić elewację z kłopotliwych osadów oraz zacieków. Często taki zabieg pozwala ożywić dany budynek.


Jak przebiegają prace renowacyjne?


Warto przede wszystkim zacząć od tego, że zanim grupa specjalistów takich jak na przykład rzeźbiarze, architekci, czy pracownicy budowlani, przystąpią do pracy, przeprowadzana jest szczegółowa analiza, która pozwala ustalić między innymi:

  • jakie materiały będą potrzebne do realizacji projektu,
  • w jakim stylu powstała budowla,
  • jaka jest kondycja danego budynku

oraz szereg dodatkowych działań, które pomagają oszacować sposób modernizacji.

Niestety bez odpowiedniej analizy nie są Państwo w stanie określić, czy wnętrze budynku (np. ściany lub inne detale) nie wymagają dodatkowych działań. Aby obiekt odzyskał drugą młodość, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy odwzorują każdy detal danej budowli.

W dzisiejszych czasach na każdym kroku powstają nowe inwestycje. Strzeliste budynki oraz nowoczesne domy, często wypierają niezwykłe, starsze obiekty, które wymagają konserwacji.

Renowacja zabytków ma na celu przede wszystkim odtworzenie tych fragmentów budynku (elewacji, murów, ścian), które zostały zniszczone lub uszkodzone przez wilgoć, wodę lub nieprawidłową eksploatację.

Dzięki niezbędnemu doświadczeniu, które posiadamy w wielu gałęziach budowlanych, sprostamy każdym — nawet największym wyzwaniom! Warto zadbać o każdy detal, aby jak najlepiej odwzorować pierwotny wygląd zabytków.