Renowacja zabytkowych okien – co warto wiedzieć i jak się za to zabrać

Nie zawsze istnieje możliwość wymiany okna, a czasem po prostu szkoda wymieniać piękne i zabytkowe na coś bardziej współczesnego. Jeśli więc drewno jest w dobrym stanie, a stolarka jest wyjątkowo piękna, to warto pokusić się o renowację. Tym bardziej że nie jest to aż tak bardzo skomplikowane i może okazać się o wiele tańsze niż wymiana na nowy model. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób jak przeprowadzać renowację starego okna.

 

Jak się przygotować?

Przyglądając się renowacji zabytków, można zauważyć, że okna nigdy nie są wymieniane na tzw. plastikowe, a zdecydowanie częściej odnawiane są, już istniejące. Nic dziwnego – dawna metoda produkcji okien oraz zastosowane drewno dawały im długą żywotność. Przy okazji można przyjrzeć się detalom, które zachwycają pięknem. Dlatego warto pokusić się o ich odnowienie.

Przed przystąpieniem do pracy należy ocenić stan okna. Przede wszystkim sprawdzić stan drewna: czy nie butwieje, nie jest wypaczone, nie ma mikroorganizmów lub śladów po kornikach. Trzeba również sprawdzić stan zawiasów, okuć oraz szyb. Przy tej okazji można również ocenić czy nie ma rys w konstrukcjach żelbetowych i ewentualnie uszczelnić przecieki.

 

Jakie narzędzia zgromadzić?

Podejmując się samodzielnie odnowienia okien, należy zgromadzić narzędzia, bez których taka praca będzie niemożliwa. Jest to całkiem pokaźna ilość sprzętu, dlatego nie mając do niego dostępu, lepiej zdecydować się na usługi profesjonalistów, których specjalnością jest renowacja zabytków.

 

Co zatem będzie potrzebne:

 • szlifierka kątowa lub opalarka
 • szlifierka oscylacyjna
 • papier ścierny
 • szpachla stolarska
 • szpachelka
 • taśma malarska
 • kit lub akryl sanitarny
 • wkrętarka lub śrubokręt
 • młotek
 • farba akrylowa do drewna, pędzel lub wałek
 • w zanadrzu warto także mieć nowe zawiasy i ewentualnie szyby, jeśli te wymagają wymiany. Przyda się również odkurzacz w zasięgu ręki.

 

Przebieg prac

Pracę przy renowacji starego okna należy zacząć od zdjęcia starej farby, najlepiej zrobić to przy pomocy szlifierki kątowej. Można również wykonać tę czynność przy pomocy opalarki lub skrobaka. Trzeba to wykonać naprawdę dokładnie, gdyż na drewnie nie może pozostać nawet najmniejszy ślad starej powłoki.

Po pozbyciu się starej farby drewno należy oszlifować. Wystarczy zwykły papier ścierny o odpowiedniej gradacji, ale dużo łatwiej i szybciej można to zrobić przy pomocy szlifierki oscylacyjnej. Oszlifowaną powierzchnię należy bardzo dokładnie wyczyścić z pyłu. W tym celu można użyć odkurzacza.

Kolejny etap to uzupełnienie ubytków. Do tego najlepiej nadaje się szpachla do drewna, którą można dobrać kolorystycznie. Po jej nałożeniu należy zostawić okno na jakiś czas, do jej wyschnięcia, a następnie nadmiar oczyścić delikatnie papierem ściernym i odpylić.

Krok kolejny to usunięcie kruszącego się kitu. Nie należy robić tego na siłę, dlatego ważne jest wyczucie i pozbywanie się wypełniacza jedynie z miejsce, gdzie i tak sam odpada. Puste miejsce najlepiej wypełnić akrylem.

Przed malowaniem należy przykręcić wszystkie metalowe elementy, które były wymieniane: okucia, gwoździe, zawiasy. Szyby trzeba okleić taśmą malarską i można przystąpić do malowania ram okiennych. Po wyschnięciu farby można ponownie zamontować okna.

 

Profesjonalna renowacja

Jak widać odnawianie okien, nie jest bardzo skomplikowane, jednak warto oddać je w ręce specjalistów. Firmy zajmujące się renowacją zabytków, na przykład LBJ Usługi Budowlane, mają niezbędne doświadczenie. Szczególnie jeśli budynek jest objęty nadzorem konserwatorskim. Jednak każde zabytkowe okno, bez względu czy jest to stary dom, kamienica, pałac, może zostać odnowione przez LBJ Usługi Budowlane.

 

W zakresie oferowanych przez nas prac znajdą Państwo także: